понеделник, 30 ноември 2015 г.

Източни Родопи. Част 3: Маджарово и кратерът на лешоядите

След половингодишно прекъсване, дойде време да се върна към недоразказаната история за едно незабравимо пътешествие в Източни Родопи. През април в Част 1 и Част 2 ви разказах за пътя ни до с. Маджарово и спонтанните ни отбивки по кафявите табели, които ни отведоха към места, за които не подозирахме. А в тази част ще ви разкажа за това как превърнах една дълго чакана и планирана дестинация в реалност.

1. Природозащитен център в гр. Маджарово. Наблюдение на лешояди и други грабливи и пойни птички. (41.643496,25.872229)

След като посрещнахме пролетния залез на римсия път Виа Сингидунум, дойде ред да се отправим към Природозащитния център при гр. Маджарово. Той се намира при моста на р. Арда непосредствено преди града. В него всеки посетител може да получи интересна информация за историята на района, опазването на биоразнообразието, природата и птиците. Разполага с механа, хотелска част, информационна зала и аниматор. За гости на хотела беседите и наблюдаването на птиците с бинокъл са безплатни.



Природозащитен център Източни Родопи, гр. Маджарово


В Природозащитния център бяхме резервирали три нощувки. Персоналът ни очакваше и ни посрещна с усмивка и добро настроение. Бяхме едни от първите гости след зимния сезон и макар центърът да не бе съвсем подготвен за активния туристически сезон, служителите се постараха да създадат уют и да се чувстваме като у дома си. Вкусната вечеря пред камината и приятната обстановка провокира разговори с местните, които ни разказаха подробно къде какво може да се види в района и ни помогнаха да планираме по-детайлно програмата. Беше решено! – На следващият ден оставаме в Маджарово, за да се потопим в света на лешоядите.

На сутринта след вкусна палачинкова закуска посетихме информационната зала. Тук научихме, че историята на Маджарово започва преди милиони години, когато днешното поречие на р. Арда е било дъно на море. След оттеглянето на водата се е формирал кратер на вулкан. При изстиването на лавата, в кратера на вулкана се образува плато. На него днес е разположено китното градче, а стените на вулкана оформят скални пирамиди, които сега приютяват гнездата на белоглаивия и египетския лешояд.

За наблюдаване на лешоядите и другите птици в района е добре да си отделите минимум половин ден. Имайте предвид, че птиците са най-активни рано сутрин и се крият по обяд. Беседата в залата на Природозащитния център може да продължи от 30 минути до около час според това колко сте любопитни. Тук ще видите макет от птичи поглед на района около Маджарово, ще научите кои са защитените местности, кои са видовете лешояди, които кръжат в небето над Източни Родопи, с какво се хранят, как се размножават и опазват. По-нататък ще получите бинокъл и от вас зависи колко далеч в наблюденията си ще стигнете. Ние отделихме около 4 часа, за които освен белоглав лешояд, видяхме бял и черен щъркел, керкенез, обикновен мишелов, каменарче, корморани, синигери, дърволазка и още няколко други птички, които не запомнихме.

Пясъчен плаж край Маджарово
Най-хубавото от всичко е, че докато се любувате на птичките, ще се любувате и на чудесната природа по поречието на река Арда. Пясъчният плаж край Маджарово беше една красива и приятна изненада за нас в първото истински топло време за годината. Пясъкът е съвсем фин, а по него на места има посипани малки, сини речни камъни, каквито не бяхме виждали никъде другаде досега.


Пясъчен плаж край Маджарово
Красотата на това място привлича много хора да разпъват палатки тук, но внимавайте! Често се случва нощем или рано сутрин да изпуснат язовир Кърджали, който се намира по-нагоре по течението на реката. Може да се събудите в плуваща палатка. Но дори и да не разпънете палатката тук, ще ви бъде приятно да прекарате един ден, излежавайки се на мекия пясък, под слънцето, с поглед вперен към птиците в небето!



2. Меандърът на р. Арда край Маджарово.

По-надолу по течението на реката се намира най-известното място в Източни Родопи - меандърът на р.Арда, който не без основание е обект на засилен интерес от фотографи и природолюбители. Това място не може да се опише с думи, а само най-добрите имат уменията да го претворят през обектива. Е, аз, използвайки телефона ми за снимки, далеч не мога да се класирам с красива фотография на меандъра, но все пак с функцията за панорамна снимка успях да го щракна.

Меандърът на р. Арда край Маджарово

На около 200 м. след меандъра нагоре по пътя към с. Бориславци ще откриете масата, на която Флинтстоун си хапва бронтобургера. Ако вече сте изгладняли и ако слънцето не пече тягосно, това е едно отлично място за обяд с поглед към красотата на поречието. Само внимавайте някой лешояд да не отмъкне пържолите ви ;)


Масата на Флинтстоун

Завръщане на Търкала и калдъръми с бебе

Изминаха малко повече от 7 месеца от публикуването на последния ми разказ в Търкала и калдъръми. А с него остана недовършена и историята за дългочаканото и незабравимото ми пътешествие в Източни Родопи.


За тези 7 месеца не малко пъти се будех с гузна съвест, че блогът е изоставен, а читателите чакат да открият следващите прекрасни кътчета на Родината. Но повярвайте, причината за този застой нито беше, че съм се отказала да пиша, нито че съм спряла да пътувам. Пътешествията са моя страст и неизменна част от моята природа, но се появи нов, много по-важен приоритет. И това е моята дъщеря Елица :)

Еличка се роди през август, в един кратък промеждутък от 2-3 по-студени дни на фона на ужасно топлото лято на 2015 г., през което ме спасяваше единствено хладината на Витоша. През първите 6-7 месеца на бременността си мислех, че когато изляза в болничен и после в майчинство, ще имам цялото време на света да опиша всичките пътешествия и приключения из малката ни красива държавица. Но уви, оказа се, че колкото и добро желание да имам, заседяването пред компютъра ми е абсолютно непосилно. За сметка на това събрах още повече места, с които се надявам някой ден да ви зарадвам. 

И най-важното!!! Реших да поставя нова насока на блога: Места за пътуване с деца. Зная, че често родителите се чудят накъде да изведат децата през уикенда. Търсят информация в нета, четат по форуми... Затова реших, че може би ще е полезно, ако Търкала и калдъръми се превърне в блог не само за маршрути, но и за удобни места за посещение с деца. Естествено, ще започна от местата, подходящи за деца от 0 до 2 год. :)

Първото ни приключение с Елица бе изкачването на вр. Половрак за навършването на първия й месец. Както писах миналата година в поста Екопътека Лозенска планина, изкачването на вр. Половрак е по широка и полегата пътека, която е подходяща за самоходни деца над 5 год. Е, вече е изпитано - подходяща е и за новородени бебенца на 1 месец, както и за всички останали бръмбъзъци, които могат да се носят в слинг или раница.

вр. Половрак, Лозенска планина
Следващия ден решихме да изкараме малко по-лежерно, но отново на открито. Затова се разходихме до Камбаните - едно място, на което ние самите не бяхме ходили от деца. Останахме много приятно изненадани и впечатлени от възстановяването на монумента и от парка около него, който е добре поддържан и предлага страхотно място за пикник. Единственият недостатък беше, че при Камбаните има стълби, които с бебешките колички (особено с близнаци) се преминават малко трудно, но мъжете се справиха отлично с носенето. Целият следобед прекарахме, излежавайки се на сянка под боровете, които се виждат на заден план на снимката - тихо, чисто и подредено място за пикник в града и далеч от голямата шумотевица и навалица.

На камбаните с бебешки колички

През следващите дни на лятото до края на ноември преоткрих Витоша. Не съм вярвала, че е подходяща за леки преходи с бебешка количка. Но от тази година повечето алеи са ремонтирани и  са като магистрала. По случай втория месец на Елица направихме кратка разходка със слинга по пътеката от Алеко до Голи връх. Много пъти съжалих, че не съм с количката.

Пътека между х. Алеко и вр. Голи връх
Друго много подходящо място за разходка с новородено бебе е от Дендрариума до Игликини поляни. Надморската височина не е много голяма, няма риск на бебето да му заглъхнат ушите при изкачването, да се чувства некомфортно от налягането или пък да настине от разликата в температурите. Всъщност Дендрариумът се превърна в ежедневното ни място за разходка с бебешка количка - и през седмицата, и през почивните дни.

Дендрариумът, Витоша
Дендрариумът, Витоша
Игликина поляна след Дендрариума и поляната при х. Момина скала над Златните мостове пък се превърнаха в местата, на които събирахме есенните лъчи до последно. Това са местата, на които слънцето залязва след като се е скрило в София.

Игликина поляна
Предимството на Игликина поляна е, че е равна и около нея има бетонна пътека, която дори става за тичане с бебешка количка за майките, които искат бързо да влязат във форма след раждането ;)

Поляната при х. Момина скала е на малко по-висока надморска височина и качих Елица там за навършването на третия й месец. 

Момина поляна при х. Момина скала
Това са нашите места на Витоша за лека разходка с бебе и като алтернатива на градските паркове. Естествено, имаме и други, но бъдете търпеливи!